KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7673552
*
nr 767 3552
Alessandro Rhodin
(1897-1971), Sverige
Gouache, Alexandro Rhodin, Orientaliskt motiv, 57x77
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 16 juli 2012
kl 17:42:02
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Alessandro Rhodin
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.
Läs mer om Alessandro Rhodin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alessandro rhodin alexandro rhodin gouache orientaliskt motiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. Ej signerad, "p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Alessandro Rhodin
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.
Läs mer om Alessandro Rhodin
nr 767 3552
Alessandro Rhodin
(1897-1971), Sverige
Gouache, Alexandro Rhodin, Orientaliskt motiv, 57x77
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 juli 2012 |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Alessandro Rhodin
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.Läs mer om Alessandro Rhodin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alessandro rhodin alexandro rhodin gouache orientaliskt motiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. Ej signerad, "p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



